Monitory oddechu

Aktywne filtry

Monitory oddechu dziecka

Monitorowanie oddechu u niemowląt jest obecnie znacznie ułatwione – przede wszystkim dzięki nowoczesnym urządzeniom przeznaczonym do bieżącego kontrolowania snu u małych dzieci. Nie należy mylić ich z aparaturą zwaną potocznie „elektroniczną nianią”, stawiano przy łóżeczku dziecka – zadanie monitora oddechu jest zupełnie inne.

Czym jest monitor oddechu dla niemowląt?

Monitor oddechu dla niemowląt to bardzo precyzyjny sprzęt, który kontroluje miarowość oddechu niemowlęcia. Sprawdza się doskonale głównie w porze nocnej, gdy rodzicom lub opiekunom trudniej byłoby nadzorować sen malucha. Stosowanie monitorów oddechu to niezwykle pomocne narzędzie, gdy zauważysz bezdech dziecięcy u swojego maluszka.

Jeżeli niezwykle wrażliwe czujniki odnotują nieprawidłowości, w ciągu zaledwie kilku sekund uruchamiany jest alarm dźwiękowy. To sygnał dla rodziców, by jak najszybciej sprawdzić stan dziecka i w razie zagrożenia zdrowia lub życia odpowiednio interweniować. 

Na co zwrócić uwagę wybierając monitor oddechu? Rodzaje monitorów oddechu.

Producenci oferują dwa modele monitorów oddechu dla dzieci, to jest wariant przenośny oraz łóżeczkowy. Pierwszy, zgodnie ze swoją nazwą, jest poręcznym urządzeniem mniejszych rozmiarów, które może być użytkowane praktycznie w dowolnym miejscu. Taki przenośny monitor oddechu przypina się do pieluszki lub ubranka. Czujniki aparatu monitorują ruchy oddechowe dziecka. Dzięki niewielkim rozmiarom i małej wadze takie monitory rodzice mogą zabrać ze sobą wszędzie. Będzie to zatem bardzo wygodna i optymalna propozycja dla rodzin, które często podróżują lub też nawet sporadycznie, ale jednak co pewien czas nocują poza domem.

Drugim typem monitorów oddechu dla niemowląt są urządzenia do łóżeczka. Innymi słowy można określić je stacjonarnymi czy też łóżeczkowymi monitorami oddechu dziecka. Są oczywiście nieco większe od typu przenośnego i składają się z kilku elementów. Pod materacem umieszczane są specjalne, sensoryczne płytki. To one monitorują ruchy oddechowe malucha, a wszystkie wyniki w sposób bieżący przekazują do stacji bazowej, którą można podwiesić na zewnętrznej ścianie łóżeczka. Starsze modele takich monitorów stacjonarnych łączyły bazę i płytki za pomocą okablowania. Obecnie odchodzi się już od tego rozwiązania na rzecz zasilania bateryjnego. 

W obu przypadkach monitor oddechu analizuje liczbę ruchów oddechowych wykonywanych przez dziecko – niedostateczna ilość lub całkowity brak uruchamiają głośny alarm i sygnał dźwiękowy.

Dlaczego warto monitorować oddech dziecka?

Ceny urządzeń monitorujących oddech dziecka nie są wygórowane, a taka aparatura może uratować zdrowie i życie niemowlęcia. Stosowanie monitorów, czy to łóżeczkowych, czy przenośnych zaleca się w szczególności w przypadku:

  • wcześniaków,

  • dzieci z niską wagą urodzeniową,

  • maluchów ze zdiagnozowaną wadą serca,

  • dzieci, które otrzymały niską punktację w skali Apgar.

Nasi doradcy zalecają korzystanie z monitorów oddechu również w przypadku zdrowych niemowląt, ponieważ urządzenia tego rodzaju mogą ograniczać ryzyko wystąpienia SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej). Najnowocześniejsze modele monitorów można do tego sparować z elektroniczną nianią, by uzyskać maksymalną kontrolę nad stanem maleństwa.