W ofercie naszego sklepu medycznego znajdują się specjalistyczne aparaty CPAP. Są to urządzenia przeznaczone dla pacjentów zmagających się z bezdechem sennym, schorzeniem dotykającym nie tylko osoby starsze czy otyłe, ale też dzieci i młodzież.
Bezdech senny u dzieci
Bezdech senny, a dokładniej schorzenie określane jako obturacyjny bezdech senny, czyli OBS to groźne dla zdrowia schorzenie wynikające z ograniczania funkcjonowania dróg oddechowych w trakcie nocnego odpoczynku. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest niedostateczna praca mięśni oraz tkanek miękkich, które w trakcie snu wiotczeją, uciskając poszczególne odcinki układu oddechowego.
U dzieci do takiego stanu dochodzić może z różnych przyczyn. Wskazywane są w tym przypadku przede wszystkim wady anatomiczne – zarówno w budowie tchawicy, jak i obejmujące przerośnięte migdałki czy drobniejsze wady w obrębie jamy gardłowo-nosowej. Do najbardziej charakterystycznych objawów bezdechu sennego należy natomiast zaliczyć u dzieci:
-
spanie z rozchylonymi ustami,
-
chrapanie,
-
częste wybudzanie się w nocy.
-
Symptomy są widoczne również w ciągu dnia. Dziecko może mieć problemy ze skupieniem uwagi, jest senne i zmęczone. O ostatecznej diagnozie decyduje oczywiście lekarz.
Czy aparaty CPAP służy do leczenia bezdechu sennego?
Aparat CPAP jest urządzeniem medycznym, które w sposób automatyczny utrzymuje na stałym poziomie proces oddychania u pacjenta. Cały „zabieg” polega na wtłaczaniu do dróg oddechowych strumienia powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Takie działanie pozwala na utrzymanie drożnych dróg oddechowych w trakcie snu.
Z aparatów CPAP korzystają przede wszystkim osoby dorosłe, jednak rozwój technologii oraz metod leczenia pozwala wykorzystywać funkcjonalność aparatury również w procesie leczenia obturacyjnego bezdechu sennego u młodszych użytkowników.
Kiedy stosuje się aparaty CPAP u dzieci?
W przypadku zdiagnozowania bezdechu sennego u dziecka w pierwszej kolejności podejmowane są kroki mające na celu trwałe usunięcie występujących wad. Najczęściej wykorzystuje się możliwości chirurgiczne, by poprzez usunięcie przerośniętych migdałków czy rekonstrukcję rozszczepu podniebienia zapewnić małemu pacjentowi odpowiednią funkcjonalność układu oddechowego.
Aparat CPAP jest wprowadzany do terapii dzieci z OBS w momencie, gdy inne metody leczenia, w tym chirurgiczne, nie są możliwe lub nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Zasadniczym warunkiem powodzenia w stosowaniu aparatury jest dostosowanie do wieku oraz anatomii dziecka masek, przez które podawane będzie powietrze. U małych pacjentów konieczne jest ścisłe przestrzeganie ustalonych parametrów pracy aparatu CPAP – o tym, w jaki sposób podawać dziecku tlen zawsze decyduje lekarz, najczęściej laryngolog. W trakcie terapii obowiązkowo należy kontrolować stan zdrowia malucha, by uzyskać pełne informacje na temat postępów leczenia czy też niedostatecznych efektów jego prowadzenia.
Do terapii OBS u dzieci można stosować aparaty stałociśnieniowe, które są obecnie najtańszymi na rynku, jak i zautomatyzowany sprzęt – automatyczny aparat CPAP dostosowuje poziom ciśnienia w czasie rzeczywistym.