Kołdry i koce obciążeniowe

Aktywne filtry

Twój maluch jest nadmiernie pobudzony, nie może zasnąć, odczuwa lęk? Od lat pociecha podejmuje się terapii SI, która ma na celu zniwelować jego zaburzenia sensoryczne? Zastanawiasz się, jak jeszcze bardziej pomóc swojemu dziecku? Odpowiedzią na wszystkie te pytania są koce obciążeniowe dla dzieci, które stanowią za niezwykle ważny element podejmowanej, profesjonalnej terapii. 

Z myślą o wszystkich tych sytuacjach – dla dobra maluchów i ich rodziców - zadbaliśmy o to, aby wspomniane koce i kołdry pojawiły się również w ofercie Kidmo. Każda z nich wykonana jest z trwałych materiałów i bazuje na odpowiednich, terapeutycznych technikach – wszystko po to, aby zapewnić bezpieczny, spokojny i niczym nieprzerwany sen.

Kołdra obciążeniowa, terapeutyczna i sensoryczna – omówienie

Kołdra obciążeniowa dziecięca – lub inaczej kołdra sensoryczna – jest niezwykle użytecznym narzędziem, wykorzystywanym głównie w terapii zaburzeń czucia głębokiego. Jej zadaniem jest naciskać i generować dodatkowy ciężar w określonych partiach ciała, co docelowo naśladować ma złożone techniki terapeutyczne. Kołdry obciążeniowe dla dzieci stymulują układ nerwowy, wywołując z jego strony reakcję. W efekcie poziom neuroprzekaźników wyrównuje się, co z kolei poprawia procesy związane z przetwarzaniem sensorycznym. Zbudowany nacisk poprawia nastrój, a przy okazji - łagodzi dolegliwości bólowe. Badania wskazują także, że kołdra terapeutyczna pomaga w zasypianiu, poprawia jakość snu, wspomaga koncentrację i proces wyciszenia.

Kołdra obciążeniowa terapeutyczna dziecięca – jak sama nazwa wskazuje – powinna być ważnym i stałym elementem terapii i działań z zakresu integracji sensorycznej. Jeśli więc Twoja pociecha korzysta z tej formy zajęć – zapytaj lekarza prowadzącego o odpowiednią, docelową wagę kołderki lub koca. Nie podejmuj decyzji bez konsultacji lekarskiej.

Docelowo, idealna kołderka, powinna stanowić od 5 do 15% masy ciała. Ważne jest, aby posiadała odpowiedni rozmiar – tj. aby dostosowana była do wymiarów łóżka. Oczywiście taką kołderkę dla brzdąca można uszyć samodzielnie – np. wypełniając ją piaskiem. Jednakże zdecydowanie szybszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowego, starannie wykonanego modelu od Kidmo. 

Koc terapeutyczny – dlaczego warto po niego sięgnąć?

Koc obciążeniowy dziecięcy zalecany jest głównie jako element terapeutyczny – np. w trakcie leczenia autyzmu czy zespołu Aspergera. Ze względu na swoją cięższą formułę – zaleca się go również w zaburzeniach snu, w przypadku dzieci lękowych lub z ADHD. Maluch, który nie może się wyciszyć, cierpi na nadaktywność, ma utrudnione zasypianie i wykazuje się stanami lękowymi poczuje się dzięki niej bezpieczniej, a co za tym idzie – szybciej zaśnie i w spokoju prześpi całą noc. Kołdra obciążeniowa terapeutyczna dziecięca to także jeden z podstawowych elementów terapii, zachodzącej w przypadku dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami SI (integracji sensorycznej). Z tego też względu stosować ją można nie tylko w domu, ale także w podróży, w gabinecie (jako element podejmowanej terapii) itd. 

Co istotne – koce nie są dobrym rozwiązaniem dla maluchów cierpiących na klaustrofobię, bezdech senny, astmę czy łamliwość kości. Nie zaleca się jej stosowania dla dzieci poniżej 2. roku życia. Dlatego też tak ważne jest, aby wcześniej skonsultować się z lekarzem, rehabilitantem lub pediatrą, który wytoczy ewentualne przeciwwskazania lub znajdzie inne rozwiązania na wskazany problem.

Kołnierze obciążeniowe terapeutyczne dziecięce

W ofercie Kidmo znajdziesz również kołnierze obciążeniowe terapeutyczne dziecięce, które – jak sama nazwa wskazuje – skupiają się wyłącznie na karku i odcinku szyjnym kręgosłupa. Ich zadaniem jest stymulowanie układu proprioceptywnego dziecka w sposób głęboki. W ten sposób maluch się wycisza, rozluźnia, przestaje nadmiernie reagować na bodźce zewnętrzne, ma zwiększoną koncentrację. Tak skonstruowany kołnierz obciążeniowy używany jest głównie w trakcie zajęć ruchowych, ale także na co dzień - jako element wyciszający w miejscach publicznych czy w podróży. Dzięki swojej poręcznej i lekkiej formie jest doskonałą alternatywą dla kołdry i kocyka. 

W Kidmo zadbaliśmy o to, aby Twój maluch czuł się bezpiecznie. Chcemy, aby spokój ogarnął również rodziców, którzy z dużą troską spoglądają na swoje dziecko. Zachęcamy więc do zapoznania się z wszystkimi, dostępnymi produktami, a w przypadku pytań – do kontaktu z naszym zespołem.