Refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ)

Komu przysługuje?

Refundacja zakupu sprzętu rehabilitacyjnego oraz ortopedycznego przysługuje każdemu, kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w ZUS.

Na co można otrzymać refundację z NFZ?

⦁ Sprzęt ortopedyczny – są to produkty wykorzystywane podczas rehabilitacji kontuzjowanych części ciała. Najczęściej stosowane przy urazach i złamaniach, natomiast znajdują także zastosowanie u osób niepełnosprawnych wymagających wsparcia lub korekcji określonych części ciała. Do sprzętu ortopedycznego zaliczamy m.in. stabilizatory, ortezy, kołnierze ortopedyczne, itp.

⦁ Przyrządy I urządzenia rehabilitacyjne – jest to grupa specjalistycznego sprzęty wspierającego funkcjonowanie i rehabilitację osób chorych oraz niepełnosprawnych. Należą tutaj m.in. Foteliki rehabilitacyjne, Pionizatory, wózki inwalidzkie, balkoniki oraz kule ortopedyczne.

⦁ Środki pomocnicze – są to produkty, które ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym. Pełnią zadanie pomocnicze w codziennych czynnościach, są to m.in. Materace przeciwodleżynowe, cewniki, worki na mocz, itp.

Wielkość refundacji

Wartość refundacji jest stała I w zależności od produktu, na który staramy się otrzymać refundację wynosi ona 70% lub 100%

Jak uzyskać dofinansowanie z NFZ?

⦁ W pierwszym kroku udaj się do lekarza po zlecenie (wniosek) na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Uwaga! Lekarz pierwszego kontaktu może wystawić zlecenie tylko na niektóre przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, na większość specjalistycznych sprzętów takich jak np. Fotelik rehabilitacyjny, zlecenie może wystawić tylko lekarz specjalista.

⦁ Z otrzymanym od lekarza zleceniem możesz przystąpić do realizowania dofinansowania zakupu. Pamiętaj że zlecenie musi być opatrzone pieczątką oraz podpisem – jest to bardzo ważne! Gdy już posiadasz zlecenie skontaktuj się z naszym sklepem za pomocą maila na adres: [email protected], poprzez formluarz kontatktowy znajdujący się na końcu strony, lub telefonicznie.

⦁ Pamiętaj! Od 1 stycznia 2020 roku zaczął działać przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia system e-potwierdzenia zlecenia ułatwiający pacjentom realizację wniosków na wyroby medyczne. Dzięki niemu pacjent nie będzie musiał, jak miało to miejsce dotąd, potwierdzić zlecenia w oddziale NFZ. W gabinecie lekarskim otrzymasz dokument gotowy do realizacji – opatrzony pieczątką i podpisem.

Realizacja wniosków PFRON

Oprócz refundacji z NFZ możesz starać się o dofinansowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) lub z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Pamiętaj że skorzystanie z refundacji z NFZ nie wyklucza cię z otrzymania dofinansowania z MOPS lub PCPR! Bez problemu możesz skorzystać z obydwu form dofinansowania zakupu, dzięki czemu może się okazać, że za zakup finalnie nie zapłacisz nic!

Pamiętaj jednak że o dofinansowanie zakupu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) realizowne przez MOPS lub PCPR przysługują tylko osobom z orzeczoną niepełnosprawnością, jeżeli posiadają Państwo takie orzecznictwo możecie skorzystać z różnego rodzaju dofinansowania:

1. Dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny, który nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wartość dofinansowania do 60% wartości sprzętu, którym jest na przykład: sprzęt do ćwiczeń, krzesła toaletowe

2. Dofinansowanie do likwidacji barier w komunikowaniu się i barier technicznych. Wartość dofinansowania wynosi do 80% wartości sprzętu. Są to na przykład łóżka rehabilitacyjne, podnośniki pacjenta

3. Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych. Wartość dofinansowania wynosi do 80% wartości sprzętu. Jest to dofinansowanie pozwalające na przystosowanie mieszkania dla potrzeb chorego. W tym wariancie można uzyskać dofinansowanie na między innymi schodołazy

Aby otrzymać takie dofinansowanie należy w pobliskim MOPS lub PCPR złożyć następujące dokumenty:

 • Fakturę proforma na wybrany przedmiot uzyskaną w naszym sklepie KIDMO.PL
 • Oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jego opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
 • Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
 • Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania (dostępne w każdym PCPR/MOPS).

Faktura Proforma

Aby otrzymać fakturę proforma na wybrany przedmiot w naszym sklepie wystarczy napisać w tej sprawie maila na adres: [email protected]
W treści maila koniecznie znajdować się muszę następnujące informacje:

 • Dane do faktury
 • Telefon kontaktowy
 • Kody produktów, którymi są Państwo zainteresowani
 • Adres do wysyłki

 • LUB

 • zadzwonić do nas, postaramy się pomóc!
 • 668-905-606

  Pn-Pt w godz. 9-18
  Sob. w godz. 9-15

Po złożeniu wniosku:

Po przyznaniu dofinansowania niezbędne jest podpisanie umowy z MOPS lub PCPR a następnie dokonanie zakupu w sklepie KIDMO.PL oraz przedstawienie faktury VAT/rachunku w celu przelania pieniędzy na konto sprzedawcy.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu, nasi specjaliści postarają się wybrać dla Państwa najbardziej odpowiedni sprzęt jak również pokierują gdzie złożyć wniosek.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z działaniem sklepu lub naszą ofertą, zapraszamy do kontaktu z nami za pomocą poniższego formularza lub maila: [email protected]